Česnova muha
Na območju Pomurja v česnu opažamo škodljive česnove muhe in prva odložena jajčeca. Odrasla muha je sivo rjave barve in meri 7-8 mm (s krili vred). Škodo na česnu lahko naredi prvi rod muh. Žerke česnove muhe se po izleganju prehranjujejo v notranjosti listnih nožnic česna. Zaradi poškodb listi rumenijo in ob močnih poškodbah tudi zgnijejo.
Za varstvo pred česnovo muho v Sloveniji nimamo registriranih insekticidov, je pa registriran za manjše uporabe pripravek Karate zeon 5 CS za varstvo pred resarji in drugimi grizočimi in sesajočimi žuželkami.
Ker prag škodljivosti za česnovo muho v Sloveniji ni poznan, v tujini (npr. Avstriji) navajajo 10 % odloženih jajčec kot prag škodljivosti, priporočamo pridelovalcem, da posevke pregledajo.
Manjše površine česna lahko pred naletom muh zavarujete s pokrivanjem z agrokopreno ali protiinsektno mrežo. Če boste prekrili že napaden nasad, protiinsektna mreža ne bo učinkovita.
Opazovalno napovedovalna služba za SV Slovenijo prav tako poroča o prvih najdbah jajčec česnove muhe. Opažajo tudi že prve poškodbe po resarjih. Za varstvo pred resarji so v česnu poleg Karate zeona 5 CS registrirani tudi pripravki: Benevia, Laser plus in Decis 100 EC.
Breda Vičar, univ.dip.inž.kmet.